Кожен автомобіліст хоча б раз у житті зустрічався із зупиненням його автомобіля екіпажем патрульної поліції, то ж пропонуємо до Вашої уваги алгоритм дій для водія у даній ситуації. Порядок дій, підстави для зупинки автомобіля, та право водія на проведення відеозйомки.

1. У ЯКИХ ВИПАДКАХ ВАС МОЖУТЬ ЗУПИНИТИ?

            Статтею 35 Закону України «Про Національну поліцію» передбачено виключний перелік підстав для зупинення транспортного засобу, зокрема:

  • якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
  • якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
  • якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
  • якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
  • якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
  • якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
  • якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
  • якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
  • порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
  • якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

            Обов’язковому зупиненню підлягають транспортні засоби у випадках:

  • якщо є інформація, що свідчить про порушення власником транспортного засобу митних правил, виявлені митними органами відповідно до Митного кодексу України, а саме: порушення строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту іншого транспортного засобу особистого користування, використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, розкомплектування чи передачу у володіння, користування або розпорядження такого транспортного засобу особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту;
  • якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб, який зареєстрований в іншій країні, не зареєстрований в Україні у встановлені законодавством строки чи перебуває на території України з порушенням строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, чи використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, чи переданий у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту (ч.2 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію»).

2. У РАЗІ ЗУПИНЕННЯ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ:

  • звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук (ч. 3 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію»).
  • поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки (ч.3 ст. 35 Закону України «Про Національну поліцію»).

3. ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНО МАТИ З СОБОЮ ВОДІЮ?

  • посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії
  • чинний страховий поліс (страховий сертифікат “Зелена картка”) про укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов’язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії), відомості про який підтверджуються інформацією, що міститься в єдиній централізованій базі даних, оператором якої є Моторне (транспортне) страхове бюро України. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення)
  • свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; (п.2.1. Розділу ІІ Обов’язки і права водіїв механічних транспортних засобів Правил дорожнього руху).

4. ЩО МАЄ ПРАВО ВИМАГАТИ ПОЛІЦЕЙСЬКИЙ?

  • пред’явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1 Розділу ІІ Обов’язки і права водіїв механічних транспортних засобів Правил дорожнього руху;
  • дати можливість перевірити номери агрегатів і комплектність транспортного засобу;
  • дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести з використанням спеціальних пристроїв (приладів) зчитування інформації із самоклейної мітки радіочастотної ідентифікації про проходження обов’язкового технічного контролю транспортним засобом, а також перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов’язковому технічному контролю.

            Звертаємо Вашу увагу на те, що водій зобов’язаний виконувати законні розпорядження поліцейського в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами (абз.2 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про дорожній рух»). Тож, якщо поліцейський не виконує  вимоги Закону щодо наявності підстав для зупинки автомобіля, чи щодо  пред’явлення водію документів та роз’яснення причини зупинки, водій автомобіля має право не виконувати вимоги екіпажу патрульної поліції.

5. ПРАВА ВОДІЯ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ:

  • керувати транспортним засобом і перевозити пасажирів або вантажі дорогами, вулицями чи іншими місцями, де їх рух не заборонено, в установленому порядку відповідно до вимог цих Правил;
  • знати причину зупинки, перевірки та огляду транспортного засобу посадовою особою державного органу, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом, а також її прізвище і посаду;
  • вимагати від особи, яка здійснює нагляд за дорожнім рухом та зупинила транспортний засіб, пред’явлення посвідчення її особи;
  • отримувати необхідну допомогу від посадових осіб та організацій, що беруть участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху;
  • оскаржити дії поліцейського в разі порушення ним законодавства (п. 2.14 Правил дорожнього руху)

6. ПРАВО ВОДІЯ НА ВІДЕОЗЙОМКУ ДІЙ ПОЛІЦЕСЬКОГО:

          При цьому звертаємо Вашу увагу, що на законодавчому рівні не передбачено норми, яка встановлює заборону на проведення відео фіксації у ході спілкування з екіпажем патрульної поліції, з огляду на це Ви маєте право фіксувати за допомогою засобу відео зйомки порушення Ваших прав, якщо такі будуть виявлені.  Разом з цим, варто завчасно повідомити поліцейського про здійснення відео фіксації та поводити себе спокійно протягом усього часу проведення зйомки, не вчиняти дій, які перешкоджають поліцейським виконувати посадові обов’язки. Робити відео зйомку Ви можете за допомогою відео реєстратора чи свого мобільного телефону.

         Якщо поліцейські будуть забороняти Вам проведення зйомки, посилаючись на статтю 307 ЦК України, повідомте їм, що вони є службовими особами, на яких не поширюється дана норма, і відповідно до ст. 21 Закону України «Про інформацію», де зазначено, ця інформація щодо діяльності суб’єктів владних повноважень не належить до конференційної інформації, а отже є відкритою.

         Крім того, ви маєте право фіксувати дії, що порушують Ваші права, а саме ви маєте право знімати на відео незаконні дії поліцейських. Якщо поліцейські будуть забороняти Вам робити відеозйомку  не вступайте з ними в будь-які суперечки, а викликайте адвоката для захисту Ваших інтересів.

         Пам’ятайте, що при виникненні будь-яких непорозумінь краще звернутися до АвтоАдвоката – спеціаліста по розслідуванню справ з ДТП та отримати корисні поради по захисту своїх інтересів. Оскільки провадження у справах щодо порушення правил дорожнього руху мають свої особливості, то й захист має бути відповідним.

        Компанія АвтоАдвокат (адвокат по ДТП у м. Харкові) має висококваліфікованих адвокатів, а тому зможе надати правову допомогу як водіям так і пішоходам.

  Записатися на консультацію до адвоката у зручний для Вас час можна за посиланням.