З 11 січня 2019 року набула чинності нова ІНСТРУКЦІЯ із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису №1026 (далі- Інструкція 1026).
Ця Інструкція регулює застосування органами, підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції автоматичної фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, доступ до відеозаписів працівників поліції та інших осіб, порядок зберігання, видачу та приймання технічних приладів і технічних засобів, а також зберігання, видалення та використання інформації, отриманої з цих приладів.
Нещодавно нами уже було освітлено тему фіксування технічними засобами правопорушення працівниками патрульної поліції, але зміни, що вступили в дію від 11 січня 2019 року Інструкції №1026 більш детально фіксують права та обов’язки працівників патрульної поліції під час виконання службового обов’язку, тому розберемо основне, що забезпечує Інструкція №1026.
Отже, що потрібно знати водію у 2019 році у зв’язку з прийняттям Інструкції №1026:
1) установлено новий порядок застосування портативних відеореєстраторів та карт пам’яті до них, їх облік, зберігання та видача відеозаписів:
наказом керівника органу, підрозділу поліції призначається відповідальна особа, якій доручається 1) зберігання, видачу та приймання портативних відеореєстраторів;2) зберігання, видачу та приймання карт пам’яті;3) зміну дати та часу на портативних відеореєстраторах;4) облік, зберігання та видачу інформації, отриманої з портативних відеореєстраторів;5) належне ведення відповідної документації.
Включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов’язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов’язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Тобто, якщо поліцейський не включив відеореєстратор виконуючи службове завдання, або не перевірив його справність- це свідчить про грубе порушення ним свого службового обов’язку.
2) установлено новий порядок застосування відеореєстраторів, встановлених на службових транспортних засобах:
включення відеореєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов’язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу. Залежно від наявних режимів відеореєстратора та освітлення відеозапис здійснюється у відповідному режимі денної або нічної зйомки.
Тобто, якщо раніше на адвокатський запит на відео в УПП видавали не повні записи на електронному носії інформації, бо поліцейські не включали безперервно відеорегістратор з моменту початку службового завдання і до моменту його закінчення-закінчення служби, то зараз поліцейські зобов’язані вести запис безперервно та переконатися у точності дати та часу на пристрої.
Ця обставина має важливе значення, наприклад, по справам по ст. 130 КУпАП – за керування у нетверезому стані або у випадку відмови водія від проходження огляду на стан сп’яніння, бо у ч. 4 ст. 266 КУпАП зазначено, що
огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров’я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Якщо цей огляд було проведено з перевищенням двох годин, то такий огляд в силу ч. 5 ст. 266 КУпАП є недійсним.
3) установлено оновлені обов’язки працівника поліції, пов’язані із застосуванням технічних приладів і технічних засобів фото- і кінозйомки, відеозапису:
під час виконання своїх повноважень поліцейським забороняються: 1) самовільне видалення відеозаписів з носіїв відеозапису, заміна цих носіїв, зміна їх системної дати та часу; 2) примусове виключення відеореєстраторів, у тому числі на вимогу сторонніх осіб; 3) перешкоджання здійсненню фото- і кінозйомки, відеозапису; 4) використання носіїв відеозапису у випадках, не пов’язаних із здійсненням ними повноважень поліції 5) копіювання, передання інформації з відповідних носіїв стороннім особам.
Тобто, цей розділ повторює те, що поліцейський зобов’язаний безперервно вести зйомку, мати справний відеореєстратор, встановлювати точну дату та час зйомки, порушення обов’язків поліцейського – є зловживанням свого службового становища, за що передбачена юридична відповідальність. Поліцейський зобов’язаний забезпечувати належне виконання вимог цієї Інструкції №1026.
4) установлено більш точний загальний порядок зберігання та видачі відеозаписів:
Строк зберігання відеозаписів становить: 1) з портативних та відеореєстраторів, установлених у службових транспортних засобах, БпЛА, — 30 діб; 2) з автомобільної або стаціонарної системи залежно від технічних характеристик — не менше 30 діб; 3) у стаціонарних системах, які використовуються під час відбору кандидатів на службу до поліції, — 60 діб.
Передавання відеозаписів, отриманих з портативних та відеореєстраторів, установлених на службових транспортних засобах, БпЛА, автомобільних та стаціонарних систем для використання засобами масової інформації, а також поширення в мережі Інтернет, здійснюється з дозволу керівника органу, підрозділу поліції з дотриманням Закону України «Про захист персональних даних». Таке передавання здійснюється виключно з метою забезпечення безпеки та захисту інтересів громадян, суспільства і держави, а також з метою захисту гідності та честі працівника поліції.
Висновок: працівник патрульної поліції, виконуючи свої службові обов’язки, зобов’язаний неухильно дотримуватись Інструкції №1026, перебуваючи на службі слідкувати за портативними приладами та відеореєстраторами, установленими на службових транспортних засобах та форменому одязі поліцейського, слідкувати за тим, щоб запис вівся БЕЗПЕРЕРВНО та дата і час зйомки відповідали дійсності. Відеозаписи працівникам органу, підрозділу поліції видаються в тому вигляді, в якому вони були збережені на технічному засобі, — без коригування, тобто відео повинно бути в тому вигляді, в якому було зняте. Копіювання, передання інформації з відповідних носіїв стороннім особам — заборонено.
Отримати юридичну консультацію спеціалізованого адвоката з «автодорожних» правопорушень — можна тут.