В завершення поточного 2018 року підводимо підсумки законодавчих змін для водіїв щодо штрафів за керування автомобілем у стані сп’яніння – стаття 130 КУпАП, та щодо оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративне правопорушення на місці скоєння ДТП – за скоєння дорожньо-транспортної події – ст. 124 КУпАП.
Зміни, що вносяться до нормативніх актів, як гра в шахмати, де Закон то шахівниця, а фігури на такій дошці незвичайні фігури, такі як: пішак, ферзь, король, а нетипові фігури для гри у шахмати- новели законодавства, правові позиції, «феномен». Суперник у цій партії лише один- прагматичний світ, у якому все швидкоплинно змінюється, так як і змінюється юридична практика. Тому обов’язково потрібно слідкувати не лише за нормами, що змінюються, а й за правовими позиціями та судовими рішеннями по аналогічних відносинах.
Нагадаємо, що перелік порушень та розміри штрафів за порушення Правил дорожнього руху України (ПДР) визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Розглянемо важливі зміни у сфері порушнь ПДР за минулий рік, які будуть актуальні не тільки у 2019 році, а й надалі.
Найважливіші зміни у 2018 році відбулися у зв’язку з прийняттям 22.11.2018 року Закону України № 7279-д «про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень». Цей закон зараз ще знаходиться на підпису у Президента України, після чого він вводиться в дію через один рік після набрання ним законної сили. Тобто, зі зміни навряд будуть діяти у 2019 році, бо після підписання цей закон необхідно ще опублікувати, тільки після чого він набирає чинності, та ще через один рік він вводиться в дію, що відбудеться не раніше 2020 року.
Цей закон доповнив Кримінальний кодекс України статтею 286-1 – керування автомобілем в стані алкогольного (наркотичного) сп’яніння, або передача керування автомобілем особі, яка знаходиться у такому стані, або відмова від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Ця стаття 286-1 КК України передбачає покарання для водіїв у вигляді штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – від 17 000 до 34 000 грн. з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. Ті ж самі дії, вчинені повторно, тягнуть штраф у розмірі 51 000 грн. з позбавлення права керування автомобілем на строк до трьох років.
Публікація про кримінальну відповідальність водіїв за керування у нетверезому виді у 2019 році знаходиться тут.
ЗМІНИ до Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі (далі-Інструкції) ЗАТВЕРДЖЕНОЇ Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1395 від 07.11.2015 року полягають у наступному:
- Було доповнено пункт 2 розділ ІІ Інструкції: Під час складання протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються її права й обов’язки, передбачені статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі. Тобто, тепер у протоколі про адміністративне правопорушення обов’язково робиться відмітка «зі ст. 268 КУпАП (права та обов’язки порушника) було ознайомлено».
- Видозмінено та доповнено розділ VIII Інструкції, зокрема тепер пункт 3 даного розділу передбачає «На місці ДТП за вимогою учасників ДТП їм надається можливість зробити фотографію схеми ДТП. У випадку відсутності технічної можливості копія схеми ДТП та фотографії з місця ДТП надаються за письмовою заявою в підрозділі поліції у разі, якщо матеріали не було надіслано за належністю». Тобто, раніше копію схеми ДТП чи фотокарток з місця подій можна було отримати лише за письмовим зверненням до патрульної поліції, але внесеними змінами передбачено, що на вимогу учасникам ДТП надається можливість робити фото місця ДТП, схеми та інших матеріалів по справі.
- Виключено з пункту 2 розділу ІІ Інструкції тезу «який засвідчується підписами двох свідків», натомість тепер пункт 2 звучить так «протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності. За наявності свідків і потерпілих протокол про адміністративне правопорушення підписується також цими особами». Резюмуючи, тепер підпис двох свідків, коли є відмова особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є не обов’язковою.
- У розділі XI, а саме у пункті 10 тепер зазначено «Після закінчення тримісячного строку тимчасового вилучення посвідчення водія у випадку, якщо судом не прийнято рішення щодо позбавлення водія права керування транспортним засобом або якщо справу про адміністративне правопорушення не розглянуто у встановлений законом строк, особа має право звернутися за отриманням вилученого документа до підрозділу поліції за місцем розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до статті 276 КУпАП. Після закінчення тримісячного строку, якщо особа не звернулася за отриманням вилученого документа, таке посвідчення водія зберігається в підрозділі поліції до надходження постанови суду, яка набрала законної сили. З дати надходження такої постанови посвідчення водія протягом трьох днів надсилається до територіального органу з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання особи.» Тобто, тепер з дати надходження постанови посвідчення водія протягом трьох днів надсилається до територіального органу з надання сервісних послуг МВС.
- Було доповнено пункт 12 вищезазначеного розділу таким твердженням «У випадку виявлення посвідчення водія, яке підлягає вилученню, працівник поліції складає акт вилучення посвідчення водія (додаток 9) із зазначенням підстав такого вилучення. Акт складається у двох примірниках, один з яких вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності». Тобто, тепер, якщо посвідчення водія підлягає вилученню, поліцейський складає акт вилучення посвідчення водія із зазначенням підстав такого вилучення та відповідно до додатку 9 даної Інструкції.
- Було доповнено після пункту 4 розділ новими пунктами 5, 6 такого змісту розділу XIІ: Матеріали про адміністративні правопорушення, оформлені поліцейськими, у тому числі тимчасово вилучене посвідчення водія (у разі його вилучення), протягом однієї доби надсилаються до підрозділів адміністративної практики для подальшої їх реєстрації, опрацювання, внесення інформації до автоматизованого обліку, зберігання або надсилання до органів (посадових осіб), яким надано право накладати адміністративне стягнення.» Тобто, доповнено положення про строки занесення інформації про адміністративне правопорушення.
Наведений вище короткий виклад найважливіших змін у сфері забезпечення безпеки забезпечить дотримання законних прав та інтересів учасників дорожнього руху, в тому числі водіїв («Водій» — особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія відповідної категорії).
У підсумку, якщо працівники патрульної поліції під час зупинки, чи в разі настання дорожньо-транспортної пригоди не притримуються норм, якими повинні керуватися, одразу зверніться за правовою консультацією до спеціалізованого адвоката по ДТП. Адже вміння читати закони не достатньо, необхідно також вміти їх правильно розуміти та застосовувати.
Автоюристи та адвокати по ДТП нашої компанії допоможуть Вам та проконсультують на місці ДТП чи на місці зупинки інспектором поліції.
ОТРИМАТИ юридичну консультацію адвоката по кримінальним справам – можна тут.
Юридичні послуги «АвтоАдвокат Черних та партнери» — переглянути можна тут.