бодикамера автоадвокат черних
         Умови та спосіб використання поліцейськими відеореєстратора (нагрудної бодікамери) не завжди повністю відповідають вимогам Закону. Тому за умови порушення нижческазаних вимог нормативних актів таке відео не може використовуватися для підтвердження чи спростування певних обставин по справі, в тому числі і по 130-й, та такі докази мають визнаватися судом недопустимими.
1.Необхідність попередження: УВАГА! ВЕДЕТЬСЯ ВІДЕОСПОСТЕРЕЖЕННЯ!

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про Національну поліцію», одним із превентивних заходів поліцейських є застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.

Під дію цієї норми підпадає і нагрудна відеокамера поліцейського.

Відповідно до ст. 40 цього Закону: «Поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою:

1) попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб;

2) забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

При цьому у ч. 2 цієї статті 40 зазначено, що «інформація про змонтовану/розміщену автоматичну фототехніку і відеотехніку повинна бути розміщена на видному місці.»

Оскільки ніяких табличок чи попереджувальних написів у вигляді: «Увага! Ведеться відеоспостереження» у поліцейських ми ніколи не бачили, то вочевидь, поліцейські, як мінімум, мають усно попереджувати особу (водія), яку вони знімають на камеру, про те, що ведеться відеозйомка, при цьому вони мають зробити це на початку відеозйомки перед початком спілкування з особою.

Тобто, поліцейський спочатку камеру включає, потім робить попередження в присутності особи про те, що ведеться відеоспостереження, а потім відбувається спілкування з особою (водієм). Ця дія має превентивне значення та повинна здійснюватися поліцейськими задля попередження особи та недопущення порушення її прав.
2.ВИПАДКИ, коли працівники поліції МОЖУТЬ ВИКОРИСТОВУВАТИ НАГРУДНІ ВІДЕОКАМЕРИ.

Відповідно до  наказу Департаменту патрульної поліції НПУ від 03.02.2016 року № 100, яким затверджено «Інструкцію про порядок зберігання, видачі, приймання, використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) працівниками патрульної поліції та доступ до відеозаписів з них», передбачено:

пункт 1.3 розділу 1 — необхідність відеофіксації: «використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) як превентивного поліцейського заходу є важливим елементом функціонування патрульної поліції, покликаним гарантувати чесність, відкритість та антикорупційну спрямованість діяльності патрульної поліції» (п. 1.3 Розділу І Інструкції).

пункт 3.3 розділу  3 — випадки застосування такого превентивного заходу: «нагрудна відеокамера (відеореєстратор) повинна активовуватись працівником патрульної поліції та знаходитись у режимі відеозйомки при будь-якому контакті з особами, зокрема, але не виключно:

– при оформленні дорожньо-транспортної пригоди;

– при перевірці документів;

– при поверхневому огляді;

– при загрозі використання фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї;

– при наданні допомоги особам;

– у випадках, коли усвідомлення особою факту відеофіксації її поведінки може сприяти вирішенню конфліктної ситуації.

Патрульному заборонено використовувати відеореєстратор в особистих цілях чи не під час несення служби, а також заборонено  самостійно показувати інформацію третім особам, змінювати, редагувати, видаляти, копіювати тощо – це закріплено у п. 3.7 Розділу 3 Інструкції. Після здачі технічного приладу уповноважена особа структурного підрозділу інформаційних технологій та зв’язку управління патрульної поліції зберігає відеозапис на сервері.

3.Важлива умова – БЕЗПЕРЕРВНІСТЬ ВІДЕОЗЙОМКИ.
У п. 3.5 розділу 3 вказаної Інструкції зазначається, що «після активації нагрудної відеокамери (відеореєстратора) все спілкування повинно бути записане безперервно».

На практиці дуже часто трапляються випадки, коли при розгляді справи за ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (керування у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння чи відмова від проходження огляду на такий стан) поліцейські додають до протоколу диск (кільки дисків), або на запит надають їх до суду, на яких маються більше десяти (10!) самостійних окремих відеозаписів, «роліків», та після перегляду яких не завжди можна встановити хронологію подій, та взагалі не можливо встановити, що ж відбувалося у ті проміжки часу, коли відео реєстратор поліцейського не працював.

За умови, що відеозапис виконувався не безперервно, та якщо з наявних кусків відео не можливо встановити хронологію подій, та неможливо встановити, чи було поліцейськими дотримані вимоги ст. 266 КУпАП щодо порядку проведення огляду водія на стан сп’яніння, щодо обов’язковості наявності свідків такого огляду чи відмови від нього, у суду є всі підстави для визнання такого доказу недопустимим, бо його було здобуто незаконним шляхом.
Позитивна судова практика апеляційних судів з цього приводу підтверджує це —

Постанова Апеляційного суду Одеської області від 25.07.2018 року, справа 520/15869/17.

Постанова Апеляційного суду Львівської області від 04.09.2018 року, справа № 454/1783/18.

Постанова Апеляційного суду Дніпропетровської області від 17.07.2017 року, справа № 214/2225/17.

4.СТРОК ЗБЕРІГАННЯ ВІДЕОЗАПИСУ – 30 ДНІВ, але він може бути подовжений.

Строк зберігання матеріалів відеозйомки — 30 діб з моменту збереження такого відеозапису на сервері за наявності технічної можливості, – це закріплено у п. 4.2 розділу 3 зазначеної Інструкції. Разом з тим, цей строк може бути подовжений за розпорядженням начальника управління патрульної поліції у випадку отримання скарги на дії поліцейського, чи в інших виключних випадках.

За таких обставин, у випадку якщо ви не згодні з діями поліцейського та не згодні зі складеним відносно вас протоколом про скоєння адміністративного правопорушення, то необхідно невідкладно звернутися до спеціалістів. Автоюристи «АвтоАдвокат Черних та партнери» допоможуть зібрати можливі докази на підтвердження вашої невинуватості. За допомогою адвокатського запиту можливо витребувати матеріали відеозйомки обставин складання поліцейськими протоколу з відділу поліції протягом п’яти робочих днів.

РОЗ’ЯСНЕННЯ АВТОАДВОКАТА — «КЕРУВАННЯ у стані алкогольного сп’яніння, або відмова від проходження огляду» — практичні поради автоюристів для водіїв тут. 

Для отримання більш детальної консультації можете зателефонувати нам та записатися в офіс на консультацію.

ЗВ’ЯЗАТИСЯ з юристами юридичної компанії «АвтоАдвокат Черних та партнери» можна тут.