Під час патрулювання інспектори патрульної поліції зупиняють транспортні засоби в більшості випадків у разі порушення водіями Правил дорожнього руху. Майже завжди перше, що говорить інспектор це: який пункт Правил дорожнього руху Ви порушили та просить Вас пред’явити документи, зокрема, посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб та страховий поліс.

                Нещодавно до нас в компанію звернулася громадянка О., яка поскаржилась на інспектора патрульної поліції, який під час огляду посвідчення водія сказав, що на посвідченні розмита смужка, де має бути мікрошрифт. Після чого у громадянки О. було вилучено посвідчення водія.

        Громадянка О. просила надати консультацію з приводу того, які дії повинен вчиняти інспектор поліції та яким чином вона повинна була поводити себе в такій ситуації, а також як їй повернути водійське посвідчення.

         Ми вважаємо, що дана тема є цікавою та актуальною для багатьох водіїв, тому зупинимось на ній докладніше.

       Органи державної влади, їх посадові особи, тобто і поліцейські, зобов’язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).

       У разі, якщо у інспектора патрульної поліції виникло припущення про те, що пред’явлене водійське посвідчення містить ознаки підроблення він зобов’язаний викликати слідчо-оперативну групу (СОГ) для вилучення такого посвідчення водія та складення відповідних процесуальних документів.

       Інспектор поліції діючи в межах компетенції має право вилучати посвідчення водія виключно у випадках передбачених КУпАП, а також інших нормативно-правових актах, які стосуються адміністративних правопорушень.

       Оскільки підроблення документу це кримінальне правопорушення, передбачене ст. 358 КК України, то інспектор патрульної поліції не може вилучати це посвідчення, це може зробити слідчий у порядку, визначеному Кримінально-процесуальним кодексом.

       Були випадки, коли інспектор поліції «вилучав», як йому здавалося, підроблене посвідчення водія. Потім, коли через декілька часів приїжджала СОГ, поліцейський надавав посвідчення водія слідчому, але що це було за посвідчення, чи те, яке у дійсності було у водія, чи ні, невідомо. Разом з тим, слідчий вказав у протоколі, що посвідчення було вилучено у поліцейського, а не у водія. Це, звісно, є грубим порушенням закону. Водій вказав слідчому, що в нього справне посвідчення, надав відомості про успішну здачу екзаменів, та де та коли отримував посвідчення. Крім того, серія і номер посвідчення відповідали тим даним, що були в базі поліцейських, та водійське посвідчення було повернуто власнику.   

 Порядок дій слідчого в СОГ при виклику по використанню підробного посвідчення водія.

      СОГ створюються при чергових частинах органів та підрозділів поліції.

        До складу СОГ включаються слідчий (старший СОГ), працівник оперативного підрозділу, інспектор-криміналіст (технік-криміналіст), а також (за необхідності) кінолог зі службовим собакою.

       Завданням СОГ є виявлення, фіксація, вилучення та пакування слідів кримінального правопорушення, речових доказів, установлення свідків та потерпілих, з’ясування обставин кримінального правопорушення, що мають значення для всебічного, повного і неупередженого їх дослідження та встановлення осіб, які його вчинили.

        З метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий проводить огляд документів.

        Нормами чинного КПК України не передбачено обов’язку у слідчого запрошувати понятих під час складення протоколу огляду місця події для огляду посвідчення водія, що має ознаки підроблення. Тобто слідчий на свій розсуд може запросити не менше двох незаінтересованих осіб (понятих) для огляду документу, а може й не запрошувати.

        Однак, особи, у присутності яких здійснюється огляд, при проведенні цієї слідчої (розшукової) дії мають право робити заяви, що підлягають занесенню до протоколу огляду. Тож Ви можете наполягати на тому, щоб під час огляду та складення протоколу огляду були присутні поняті, або зазначити в протоколі, що Ваше прохання не було виконано.

        Поліцейський викладає інформацію щодо виявлених обставин в рапорті, який надає оперативному черговому підрозділу поліції, на території обслуговування якого відбулася подія. На підставі такого рапорту поліцейського протягом 24 годин вносяться відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 358 КК України і починається досудове розслідування.

        Огляд місця події у невідкладних випадках може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, що здійснюється негайно після завершення огляду.

       Слідчий може скласти протокол огляду місця події (ОМП), та в ході цього огляду вилучити посвідчення водія, оглянувши його та додавши до протоколу ОМП.  Також слідчій має обов’язково опечатати вилучені документи із завіренням підписами осіб, які брали участь у проведенні огляду.

       В протоколі огляду місця події мають бути зазначені ознаки, що стали підставою для припущення факту підроблення документів, однак як патрульний так і слідчий можуть посилатись на те, що без проведення судово-технічної експертизи вказати ознаки підроблення не можливо, бо вони не є експертами.

        ВАЖЛИВО! Один з варіантів супротиву патрульному – вимагати перевірити в базі «АРМОР» підсистемі «НАІС» чи видавалося водійське посвідчення певній особі, відповідні серію та номер водійського посвідчення.

       Якщо так сталося, що  СОГ прибули на виклик патрульних та слідчий склав протокол ОМП, Вам, як власнику посвідчення водія, зобов’язані надати Протокол ОМП для ознайомлення, а також Ви повинні розписатися в Протоколі ОМП. У разі якщо Ви відмовитеся підписувати Протокол ОМП слідчий зафіксує цей факт в Протоколі ОМП і все одно вилучить у Вас водійське посвідчення.

       Протокол ОМП складається в одному екземплярі, копію Протоколу ОМП слідчий не зобов’язаний Вам надавати, однак Ви можете попросити сфотографувати Протокол ОМП.

       Також Ви маєте право вказати в протоколі зауваження щодо дії працівників СОГ, надати свої особисті пояснення або відмовитися від надання будь-яких пояснень, посилаючись на ст. 63 Конституції України.

 

        Звісно у кожного виникнуть питання: Які документи повинен видати слідчий водієві транспортного засобу? Та Чи можна керувати транспортним засобом після вилучення водійського посвідчення?

       По-перше, нормами чинного законодавства не передбачено, що у разі вилучення водійського посвідчення слідчий зобов’язаний видати інший документ, який дає право керувати транспортним засобом.

       По-друге, Правилами дорожнього руху України визначено, що водій – це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії.

        Оскільки перелік документів, які дають право керувати транспортним засобом є вичерпним, то у разі вилучення посвідчення водія у зв’язку з припущенням про їх підроблення Ви не зможете керувати транспортним засобом до закриття справи за відсутністю складу кримінального правопорушення або до моменту отримання нового посвідчення водія.

       Разом з тим, були випадки, коли особа брала у слідчого довідку про те, що посвідчення водія у неї було вилучене та спрямоване на виконання технічної експертизи, та до проведення цієї експертизи та встановлення факту того, чи підроблене свідоцтво чи ні, особа керувала своїм автомобілем, хоча це і не в повній мірі відповідало вимогам п. 2.1 ПДР України.

       У разі вилучення посвідчення водія та внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 358 КК України, прокурор звертається до слідчого судді з клопотанням про накладення арешту на тимчасово вилучене майно. Крім накладення арешту на вилучене майно слідчий суддя може покласти обов’язок на слідчого, в провадженні якого перебуває кримінальне провадження, забезпечити схоронність арештованого майна.

       В подальшому по кримінальному провадженню призначається та проводиться судово-технічна експертиза.

       За результатами проведеної експертизи кримінальне провадження або закривається за відсутністю складу кримінального правопорушення (якщо підроблення не буде доведено), або Вас буде притягнуто до кримінальної відповідальності за ст. 358 КК України.

       В першому випадку отримати водійське посвідчення Ви зможете у слідчого, попередньо звернувшись до суду з клопотанням про скасування арешту тимчасово вилученого майна. В другому, Вам доведеться спочатку скласти іспит, а вже потім на загальних підставах отримати посвідчення водія, якщо ви взагалі раніше не отримували посвідчення водія.

            Ситуація в якій опинилась Громадянка О. далеко не з приємних і хоча в її випадку проведена експертиза показала, що посвідчення є дійсним та відповідає зразку, який перебуває в обігу на території України та на ньому відсутні ознаки втручання, однак громадянка О. доволі тривалий час не мала можливості керувати своїм транспортним засобом та перенесла багато переживань.           

            За таких обставин можна підготувати та подати цивільний позов про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок безпідставного вилучення посвідчення водія – особа була позбавлена керувати автомобілем, змушена була нести додаткові витрати по організації свого життя, їздити по слідчим органам, доказувати свою невинуватість.

            ВИСНОВОК: В кожному випадку адвокату необхідно детально вивчити обставини справи, після чого виробити тактику поведінки з тим, щоб мінімізувати можливі негативні наслідки.

       Також звертаємо Вашу увагу на те, що у разі якщо в патрульного було припущення щодо підроблення тільки водійського посвідчення, то тимчасове затримання транспортного засобу та поміщення його на штрафний майданчик є незаконним!