alko4
      Тобто, у за ст. 286-1 КК неможливе звільнення особи від відбування покарання із випробуванням у відповідності до вимог ст. 75 КК України. Законом заборонено застосовувати випробування (умовний строк) по таких справах – коли водій скоїв ДТП із постраждалими (загиблим) у стані сп’яніння. Крім того, до водія застосовується додатково покарання у вигляді позбавлення права керувати автомобілем — на строк від 3 років. 
     Це стосується і тих випадків, коли потерпілий після ДТП отримав лише тілесні ушкодження середньої тяжкості – це будь-який перелом кістки в тілі (наприклад, перелом одного пальця), або якщо потерпілий проходив лікування у лікарні протягом 21 дня.
    ВАЖЛИВО! Суд може застосувати до водія вимоги ст. 69 КК України – призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом.
    Наприклад, суд може замість позбавлення волі, яке безальтернативно передбачено у статті 286-1, призначити водію покарання у вигляді штрафу, проте, для цього мають бути підстави.
    Так, за наявності кількох обставин, що пом’якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, з урахуванням особи винного суд, умотивувавши своє рішення, може, призначити основне покарання, нижче від найнижчої межі, встановленої в санкції статті, або перейти до іншого, більш м’якого виду основного покарання, не зазначеного в санкції статті за це кримінальне правопорушення – в тому числі до покарання у вигляді штрафу.
    В таких випадках адвокат по ДТП допоможе зібрати необхідні докази та надати їх суду у встановленому законом порядку. В разі необхідності, адвокат може спрямувати адвокатський запит задля витребування певних відомостей щодо водія, або щодо стану здоров’я водія, або щодо наявності в нього певного статусу – наявність інвалідності, дітей чи непрацездатних осіб на утриманні.
     Адвокат по ДТП допоможе побудувати стратегію захисту, за допомогою якою у суду з’являться підстави для застосування до винного водія більш м’якого покарання, наприклад штрафу.
     В багатьох випадках має значення позиція водія по справі – чи визнає він свою вину, чи відшкодував він шкоду потерпілому чи родичам загиблого, та чи мають вони претензії до водія. Все це має суттєве значення для суду та для можливості призначення покарання, що не пов’язане із позбавленням волі.

Посилання на Кримінальний кодекс України 2025 рік.

Стаття 286-1 Кримінального кодексу України.
Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами в стані сп’яніння
  1. Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження, —
караються позбавленням волі на строк до трьох років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від трьох до п’яти років.
  1. Ті самі діяння, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони заподіяли потерпілому тяжке тілесне ушкодження, —
караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до восьми років.
  1. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили смерть потерпілого, —
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від п’яти до десяти років.
  1. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, якщо вони спричинили загибель кількох осіб, —
караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від семи до десяти років.