алкотестер автоадвокат 2018 харьков
       Серед важливих питань для водіїв та власників транспортних засобів було і залишається питання керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння.
     Пунктом 2.9 Правил дорожнього руху передбачено: «водієві забороняється  керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.»

Суспільство та законодавець різко негативно ставиться до водіїв, які у нетверезому стані керують автомобілем, та за це передбачено жорстке покарання – позбавлення права керування на строк від одного року та досить значний штраф – від 10200 грн.

      Разом з тим, на практиці виникають випадки, коли тверезий водій погоджується пройти огляд на стан сп’яніння за допомогою драгеру на місці зупинки, та результат алкотестеру позитивний — більше 0,2 проміле. Водій намагається довести, що в цей день та напередодні не вживав ніяких алкогольних напоїв, та не визнає своєї вини, але інспектор поліції впевнений у зворотному.

      Чому алкотестер може показати наявність алкоголю у видихаємому повітрі, навіть за умови, що водій дійсно абсолютно тверезий? Як це можна пояснити? Та як довести у суді що водій був абсолютно тверезий?

       З урахуванням судової практики АвтоАдвокат надає роз’яснення застосування ст. 130 КУпАП. Звязатися з АвтоАдвокатом можна тут. 

        Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративне правопорушення доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото — і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото — і кінозйомки, відеозапису, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.

Як відбувається огляд водія на алкогольне сп’яніння?
Пам’ятка для водіїв в автомобіль у випадку складання протоколу за ст. 130 тут.

       За правилами ч. 2 ст. 266 КУпАП України, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

 Рекомендація: не слід відмовлятися від огляду на стан сп’яніння на місці зупинки, ви в будь-якому випадку можете не погодися з результатами Драгеру. Якщо водій заявляє про свою незгоду з результатами алкотестеру, то інспектор поліції зобов’язаний спрямувати водія до медичного закладу (наркоцентру) для проходження огляду у лікаря-нарколога.

Якщо огляд у закладі лікарні не проводився, то за яких обставин роздруківка з Драгеру буде неналежним та недопустимим доказом по справі?
      По-перше. Наявність сертифікату відповідності та свідоцтва про повірку.

Звернемо увагу на Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою МОЗ від 09 листопада 2015 року №1452/735, а саме п.4 розділ 2 «Огляд на стан сп’яніння проводиться з дотриманням інструкції з експлуатації спеціального технічного засобу та фіксацією результатів на паперових та електронних носіях, якщо спеціальний технічний засіб має такі функції» та п.5 Інструкції «Перед проведенням огляду на стан сп’яніння поліцейський інформує особу, яка підлягає огляду на стан сп’яніння, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки».

Відповідно до вимог п. 22.розділу III висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп’яніння, складені з порушенням вимог цієї «Інструкції», вважаються недійсними.

Згідно Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ N 1452/735 від 09.11.2015 року , якщо йдеться про ознаки алкогольного сп’яніння, поліцейський, що має спеціальні знання і оснащений спеціальними технічними засобами, дозволеними до застосування МОЗ з сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, пропонує водію пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу і оформити результати такого огляду. Таким чином, щоб роздруківка Драгеру була прийнята судом як належний та допустимий доказ, до проходження на стан алкогольного сп’яніння  працівник поліції повинен надати водію на його вимогу сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

      Відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05.06.2014 року №1324- VII термін періодична повірка засобів вимірювальної техніки — повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал).  Міжповірочний інтервал для категорії законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки «Вимірювачі вмісту алкоголю в крові та повітрі, що видихується встановлено наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 року №1747 становить 1 рік. Максимальний інтервал між «Сервісним технічним обслуговуванням» «Градуюванням» та міжповірочний інтервал приладів Драгер Алкотестер становить 1 рік.  Важливо: у  пам’яті приладу зберігається інформація про останню дату калібрування, тому якщо пройшов 1 рік з дня повірки Алкотестера, його робота та показники будуть некоректні, а докази отримані за допомогою такого приладу- недопустимі.Цікаво те, що практика судових рішень з цього приводу різна, хоча чинний Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» і говорить нам про те, що міжповірочний інтервал Драгера становить 1 рік, але суди, зазвичай, також беруть до уваги Інструкцію з використання газоаналізатора Драгер, де зазначено, що інтервал між повірками приладу складає 6 місяців. У такому випадку у суду також є всі підстави для визнання таких показань Драгеру недопустимим доказам.   

Приклади судових рішень, за якими роздруківка визнавалася недопустимим доказом, коли остання повірка проводилася більше, ніж півроку назад: http://reyestr.court.gov.ua/Review/69402501  http://reyestr.court.gov.ua/Review/63734404
 По-друге. Умови використання алкотестеру.

       Ще один пункт, яким працівники поліції інколи нехтують, то це медико-технічні вимоги та Інструкція з експлуатації приладу «Drager Alcotest» , яка передбачає діапазон температур при його використанні: -5С +50С , а при зберіганні від -40 до +70°С . Некоректна робота драгера залежить, насамперед, і від погодних умов на час дорожньо- транспортної пригоди чи зупинки працівником поліції.

      Таким чином , при здійснення перевірки на стан алкогольного сп’яніння взимку, особливо при температурі повітря нижче -5°С, покази прибору можуть показувати хибну відмітку, що прямо вказано в Інструкції з використання.

       Важливо! Перевірте, чи співпадає температура повітря, яка була визначена спеціальним приладом Драгер та яка зазначена у роздруківці з нього, з реальним показником температури повітря. Якщо є суттєві розбіжності, то необхідно перевірити свідоцтво та про повірку та сертифікат відповідності на нього.

      Приклади судових рішень по визнанню роздруківки Драгеру недопустимими доказами:
http://reyestr.court.gov.ua/Review/65120875  http://reyestr.court.gov.ua/Review/63961240
     По-третє. Вичерпний перелік технічних засобів для використання.

                 Звертаємо Вашу увагу, що у працівників поліції та медичних закладів існує перелік тих алкотестерів, якими можна користуватися на території України. Згідно затвердженого Наказу МВС №33 , Спеціальних технічних засобів для  проведення  огляду  водіїв транспортних   засобів   з   метою  виявлення  стану  алкогольного сп’яніння:

     1.газоаналізатор «AlcoQuant 6020»;

2.газоаналізатор «Alcotest 6510»;

3.газоаналізатор «Alcotest 6810»;

4.газоаналізатор «Alcotest 7410 Plus com»

На практиці зустрічаються випадки, коли поліцейські використовують технічні прилади, що не входять до цього переліку, наприклад Драгер Alcotest 6820, якого немає у вищевказаному переліку.  

      Практика апеляційних судів з цього приводу різна, разом з тим, апеляційні суді зазначають, що використання таких Драгерів є порушенням, та в сукупності з іншими наявними порушеннями це є підставою для визнання такого огляду недійсним та скасування рішення суду про позбавлення права керування  та накладення штрафу —  http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64777720, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/67909074

Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв’язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.

         Підсумовуючи, можна зробити висновок, що недотримання Інструкції N 1452/735 від 09.11.2015 року, недотримання правил використання та експлуатації драгера поліцейським та вимог чинного законодавства дає можливість зробити висновок про відсутності у діянні водія наявності складу правопорушення за ст. 130 КУпАП.

       АвтоАдвокат зможе вам надати більш детальні роз’яснення в залежності від конкретних обставин справи складання протоколу по 130-й та захистити ваші інтереси в поліції та суді.
      Ви також можете задати своє питання у нас на форумі, чи звернутися безпосередньо до нас в офіс за консультацією у м. Харкові та м. Києві тут.