сайт страхове відшкодування

1. Нормативне обґрунтування щодо отримання страхової виплати за пошкоджений автомобіль на підставі наявності полісу ОСАГО (авто страхування).

           Наявність у водія автомобіля (винної у ДТП особи) страхового полісу ОСАГО, породжує необхідність здійснити потерпілому певні дії після настання ДТП для того, щоб отримати страховку у достатньому розмірі, щоб її вистачило для ремонту пошкодженого автомобіля. Також страховка ОСАГО дає можливість потерпілому отримати гроші на ремонт автомобіля чи на своє лікування, незалежно від наявності таких коштів у винної особи. Радимо слідкувати за строком дії Вашого полісу авто страхування, та завчасно поновлювати дію «автоцивілки», також зараз можна зробити страховку онлайн, не виходячи із дому. Для отримання більш детальної консультації з приводу авто страхування Ви можете звернутися до нас в офіс в м. Харкові – АвтоАдвокат (страховий адвокат по ДТП).

       Законом «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі — Закон № 1961-IV) визначено, що особами, відповідальність яких вважається застрахованою, є страхувальник та інші особи, які правомірно володіють забезпеченим транспортним засобом, тобто таким, який зазначається у чинному договорі обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, за умови його експлуатації особами, відповідальність яких застрахована (пункти 1.4, 1.7 статті 1).

        Це насамперед стосується водіїв нерозмитнених автомобілів на іноземній реєстрації – так звані «евро бляхи», тут необхідно ретельно перевіряти законність знаходження таких автомобілів на території України – режим транзиту (до 10 днів) чи тимчасовий ввезення (1 рік, але водії тільки іноземці), а також необхідно перевіряти підстави керування водієм таким автомобіля, бо в разі порушення таким водієм діючих законів України та ПДР України, авто страховка не буде діяти, та страхова компанія жодних коштів не виплатить постраждалій особі, навіть при наявності діючого полісу ОСАГО.

  За вимогами статті 3 Закону № 1961-IV обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та/або майну потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та захисту майнових інтересів страхувальників.

Так що ж можна стягнути зі страхової компанії в судовому порядку?

Згідно зі статтею 6 Закону № 1961-IV страховим випадком є ДТП, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого, тобто:

оцінена шкода, що заподіяна у зв’язку з пошкодженням автомобіля (страхова платить шкоду тільки з урахуванням фізичного зносу, якщо такий є в наявності);
витрати на лікування (повинні бути фіскальні чеки та призначення лікаря);
моральна шкода (5 відсотків від витрат на лікування потерпілого),
— пеня за прострочку проведення цієї виплати – у разі порушення 90-денного строку з моменту подачі заяви на проведення страхової виплати;
судові витрати, в тому числі судовий збір, витрати на правову допомогу адвоката.

У Законі № 1961-IV детально регламентовано дії водія, транспортного засобу, причетного до дорожньо-транспортної пригоди, тобто потерпілого, так і страховика.

2.ВАЖЛИВО! Необхідно у триденний строк письмово повідомити страховика про настання ДТП!

       У пункті 33.1.4 статті 33 Закону № 1961-IV передбачено, що у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов`язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, — МТСБУ), ПОВІДОМЛЕННЯ про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов`язок, він має підтвердити це документально.

Крім того, для отримання страхового відшкодування потерпілий чи інша особа, яка має право на отримання відшкодування, протягом 30 днів з дня подання повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду подає страховику (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, — МТСБУ) заяву про страхове відшкодування (пункт 35.1 статті 35).

Бажано, щоб у Вас на руках була копія письмового повідомлення та копія заяви про проведення страхової виплати з відміткою про отримання його страховиком!

 Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Закону № 1961-IV страховик (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, — МТСБУ), керуючись нормами цього Закону, приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) або про відмову у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати). Рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) приймається у зв`язку з визнанням майнових вимог заявника або на підставі рішення суду, у разі якщо спір про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) розглядався в судовому порядку.

3. Законні підстави для відмови у виплаті страховки.

 Відповідно до пунктів 37.1.1, 37.1.4 статті 37 Закону № 1961-IV підставою для відмови у здійсненні страхового відшкодування (регламентної виплати) є:

      При цьому зазначений у пункті 37.1.4 статті 37 Закону № 1961-IV однорічний строк є присічним і поновленню не підлягає!!!

       Перелік підстав для відмови у виплаті страхового відшкодування, передбачені у статті 37 Закону № 1961-IV, є вичерпним і розширювальному тлумаченню не підлягає.

      Тому саме річний строк звернення із заявою про виплату страхового відшкодування є припинювальним і з його спливом у страховика настає право на відмову у виплаті страхового відшкодування.

4. Досудове урегулювання спору зі страховою компанією не обов’язкове, можна відразу звертатися до суду з позовом.

 Законом № 1961-IV прямо не передбачено, що встановлено досудовий порядок урегулювання спору.

       У Законі № 1961-IV не зазначено про обов`язок особи, яка заявляє вимогу про виплату страхового відшкодування, спочатку звернутися до страховика, та не пов`язано дотримання такого порядку з правом чи можливістю цієї особи звернутися до суду з вимогою про стягнення страхового відшкодування.

      Тому можна зробити висновок, що у Законі № 1961-IV не передбачено обов`язкового досудового порядку врегулювання питання з приводу виплати страхового відшкодування, особа, яка вимагає такої виплати, за власним розсудом може звернутися із заявою безпосередньо до страховика, з дотриманням вимог, передбачених у статті 35 названого Закону, чи звернутися безпосередньо до суду.

      У будь-якому разі строк звернення обмежується щодо стягнення майнової шкоди річним строком.

       Інших обмежень щодо порядку звернення із заявою про виплату страхового відшкодування норми Закону № 1961-IV не містять.

      У разі звернення із заявою безпосередньо до суду, страховик з цього моменту має діяти відповідно до статті 36 Закону № 1961-IV, та не позбавлений можливості, у разі відсутності заперечень проти позову, його визнати та сплатити страхове відшкодування.

      Великою Палатою Верховного Суду переглядалася справа за касаційною скаргою ОСОБА 1 на рішення Апеляційного суду Львівської області від 05 квітня 2016 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ПрАТ «УПСК» про стягнення страхового відшкодування та відшкодування моральної шкоди.

       Переглядаючи справу Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що попереднє звернення потерпілого у випадках, передбачених законом, до страховика (або МТСБУ) із заявою про виплату страхового відшкодування в порядку, визначеному статтею 35 Закону № 1961-IV, загалом не є обов`язковим та не виключає право особи звернутися безпосередньо до суду із позовом про стягнення відповідного страхового відшкодування.

      У системному зв`язку зі статтею 36 вимоги підпункту 37.1.4 пункту 37.1 статті 37 Закону № 1961-IV щодо неподання заяви про страхове відшкодування впродовж установлених цим пунктом строків як підстави для відмови у відшкодуванні стосуються випадків, коли впродовж цих строків потерпілий взагалі не здійснював волевиявлення, спрямованого на одержання компенсації — не звертався ані до страховика (або МТСБУ), ані до суду. Якщо ж особа впродовж цих строків подала позовну заяву до суду, вона здійснила відповідне волевиявлення, обравши на власний розсуд один з альтернативно можливих способів захисту свого порушеного права.

  Тож Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 11.12.2019 року зроблено висновок про необхідність стягнення страхового відшкодування незважаючи на те, що позивач не звертався до страховика із заявою про відшкодування шкоди і за таким відшкодуванням звернувся безпосередньо до суду в межах річного строку.

       Для більш детального ознайомлення надаємо посилання на відповідне рішення суду:

http://reyestr.court.gov.ua/Review/86402010

ВИСНОВОК.

       Якщо Ви, як потерпіла після ДТП особа, не погоджуєтеся з розміром страхового відшкодування, яке страховик обіцяє Вам виплатити за страховим полісом ОСАГО, або ж Ви бажаєте отримати страхове відшкодування в більшому розмірі, ніж Вам було визначено страховою компанією, бо Вам не вистачає цих коштів на ремонт свого автомобіля, скористайтесь своїм конституційним правом на звернення до суду з позовом про стягнення страхового відшкодування та стягнення судових витрат – судового збору та витрат на правову допомогу адвоката.

      Пам’ятайте!!! Строк звернення обмежується щодо стягнення майнової шкоди річним строком (і поновленню не підлягає!), тому вчасно звертайтеся за кваліфікованою юридичною допомогою до страхового адвоката по ДТП у м. Харкові (АвтоАдвокат) та отримайте належну страхову виплату та відшкодування всіх Ваших судових витрат.