ДТП штраф адвокат Харьков
 
               Дорожньо-транспортна пригода — подія, яка сталася через порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, та що спричинило пошкодження автомобілів, інших транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Відповідальність за скоєння ДТП передбачена ст. 124 КУпАП – або штраф у розмірі 850 грн., або позбавлення права керування ТЗ (автомобілем) на строк від 6 місяців до 1 року, та судовий збір в розмірі 536 грн. 80 коп.

Позбавлення застосовується не так часто, як штраф, але ж така вірогідність є. 


Якщо внаслідок ДТП учасник події отримав легкі тілесні ушкодження (забиття, подряпини, синці), це також може кваліфікуватися за ст. 124 КУпАП, тобто як адміністративне правопорушення.

У випадку отримання одним із учасників тілесних ушкоджень середньої тяжкості (це перелом майже любої кістки в тілі людини, або якщо особа внаслідок ДТП лікувалася більше 21 дня), або більш тяжкі ушкодження, (смерть), то це вже буде кримінальна справа та розслідування буде вестися за нормами Кримінально-процесуального кодексу України.

Більш детальна інформація про ДТП із постраждалими тут

Розглянемо випадок ДТП без постраждалих, коли є лише пошкодження автомобіля.  

        Тобто, однією умовою настання адміністративної відповідальності є «пошкодження транспортного засобу», на практиці були випадки, коли навіть пошкодження рамки від номерного знаку автомобіля (тірщина) суд порахував як пошкодження, хоча то було досить спірне питання, бо інший автомобіль був без пошкоджень, а рамка могла бути пошкоджена раніше. Подряпини деталей автомобіля, вм’ятини, також можуть розцінюватися як пошкодження автомобіля. 

      Також ще треба довести, що дійсно мало місце порушення Правил дорожнього руху, що і призвело до ДТП. Цей пункт ПДР поліцейський зазначає у протоколі за ст. 124 КУпАП, та суд потім перевіряє, чи дійсно було порушення цього пункту і що це порушення стало причиною ДТП, чи ні, та приймає відповідне рішення.

       Суб’єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КпАП, може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин», як це зазначено у п.26 постанови Пленуму ВС «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23.12.2005 №14.

           Перш за все, після ДТП без постраждалих, необхідно перевірити можливість складання «європртоколу» — спільного повідомлення учасників ДТП до страхової компанії. Складання європротоколу можливе, коли водії згодні із обставинами ДТП, один із водіїв визнає свою вину у ДТП, обидва водії тверезі та мають діючі страхові поліси, а також заподіяний збиток до 80 000 грн. Більш детальну інформацію можна знайти тут.
      Важливо, що у випадку складення водіями «європротоколу», то вони можуть не викликати поліцейських на місце ДТП, а самостійно скласти повідомлення та подати документи до страхової компанії винної особи та отримати страхову виплату без суду.  

    У випадку, якщо умов для «європротоколу» немає, чи водії мають різні думки із приводу винного у ДТП, то виклик поліції є обов’язковим (у випадку залишення місця ДТП передбачена відповідальність за ст. 122-4 КУпАП, де також передбачено адміністративний арешт). Після приїзду поліції на місце події – поліцейські складають схему місця ДТП, відбирають пояснення у учасників події (водіїв, свідків, пішоходів), а також можуть скласти на одного із водіїв протокол про адмін. правопорушення. Потім матеріал направляється до суду для розгляду по суті.


     Десь через 2 тижні водій отримує виклик до СУДУ для розгляду справи ДТП за ст. 124 КУпАП. Під час судового засідання суддя у порядку, передбаченому КУпАП, розглядає наявні матеріали, та приймає одне із наступних рішень по справі ДТП:

          1.  У випадку наявності доказів винності особи то постановляє рішення щодо притягнення водія до адміністративної відповідальності, та накладає на водія стягнення відповідно до санкції статті 124 КУпАП:

-або штраф у розмірі 850 грн,

-або позбавлення права керувати транспортним засобом на строк від 6 місяців до 1 року,

— не часто, але суд може не накладати стягнення на винного водія, в силу малозначності правопорушення, та може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням (ст. 22 КУпАП), тобто, навіть штрафу у водія не буде.

           2. У випадку недостатності доказів винності особи, або у випадку наявності у судді сумнівів щодо винуватості водія, суд може:

         1) призначити судову автотехнічну експертизу на предмет того, хто винен у ДТП, та хто саме допустив такі порушення вимог ПДР, які призвели до настання ДТП. Бажано, щоб клопотання про призначення експертизи було подано до суду, та в ньому було обґрунтування необхідності проведення експертизи, наприклад, наведені докази того, що водій не винен, бо він не порушував вимоги ПДР.  Потім, після отримання висновків експерта-автотехніка, суд зможе зробити обґрунтований висновок про винність чи невинність водія у ДТП

          2) суд може направити справу на доопрацювання у орган поліції, у випадку виявлення судом таких недоліки, які перешкоджають розгляду справи та прийняття законного рішення.

          3) суд може закрити справу за відсутністю в діях водія складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, якщо він оцінить наявні докази як недостатні для визнання водія винуватим.

         Суд може виправдати водія у випадку, наприклад, коли отримав висновки експертизи про те, що водій не порушував вимоги ПДР, які б знаходилися у причинному зв’язку із настанням ДТП. 

            Важливо, якщо водій не оспорює свою винність у  ДТП, то суду бажано надати докази обставини, що пом’якшують покарання, бо в залежності від цього буде обраний вид стягнення – штраф чи позбавлення прав керування.

Стаття 34. Обставини, що пом’якшують відповідальність за адміністративне правопорушення

Обставинами, що пом’якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, визнаються:

1) щире розкаяння винного;

2) відвернення винним шкідливих наслідків правопорушення, добровільне відшкодування збитків або усунення заподіяної шкоди;

3) вчинення правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання або при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;

4) вчинення правопорушення неповнолітнім;

5) вчинення правопорушення вагітною жінкою або жінкою, яка має дитину віком до одного року.


Стаття 35. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення

Обставинами, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, визнаються:

1) продовження протиправної поведінки, незважаючи на вимогу уповноважених на те осіб припинити її;

2) повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню; вчинення правопорушення особою, яка раніше вчинила кримінальне правопорушення;

3) втягнення неповнолітнього в правопорушення;

4) вчинення правопорушення групою осіб;

5) вчинення правопорушення в умовах стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин;

6) вчинення правопорушення в стані сп’яніння. Орган (посадова особа), який накладає адміністративне стягнення, залежно від характеру адміністративного правопорушення може не визнати дану обставину обтяжуючою.


            Кожна ця обставина має бути доведена належними та допустимими доказами, та заздалегідь подана до суду.
            Це може бути наприклад письмова заява водія про щире розкаяння у скоєнні ДТП, або довідка із поліції, що раніше у водія не було випадків ДТП, або заява від потерпілого, що він не має претензій до винного водія, та просить його не позбавляти права керування. Кожен випадок унікальний, і для кожного випадку це будуть унікальні документи.
У випадку запитань, ви можете звернутися до АвтоАдвоката (Адвокат по ДТП) для отримання консультації по ДТП.