При настанні ДТП найчастіше учасниками є винуватець та потерпілий (це може бути водій, пасажир, пішохід, велосипедист).
Потрапивши в ДТП вперше, що спадає на думку: «Що робити? Куди звертатись?»
Звісно найперше, що потрібно зробити це викликати патрульну поліцію для фіксації обставин ДТП та складення відповідного адміністративного матеріалу, друге, необхідно звернутися до страхової компанії. Кому, куди звертатися та в які строки — зараз детально розберемося. Перш за все ЗВЕРТАЄМО УВАГУ на те, що у більшості страхових полісах зазначено, що повідомлення страховика (далі – СК) про ДТП можна зробити за допомогою телефону на відповідний номер, що вказаний в страховому полісі або на сайті відповідної СК. Однак, Законом України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО, що повідомлення про ДТП за допомогою телефонного зв’язку є належним повідомленням страховика про настання страхового випадку!!!
І навіть якщо Ви повідомили про ДТП в СК за номером телефону, Вам все одно необхідно звернутися до Страхової компанії в письмовому вигляді та надати відповідні документи, що зазначені далі. В іншому випадку Ви можете лише надіятися на порядність СК та на те, що у разі виникнення спірних питань, Ваше повідомлення буде зафіксовано.
1. Що робити ВИНУВАТЦЮ після ДТП? до якої страховой звертатися?
У разі настання ДТП винуватець невідкладно, але не пізніше 3 (трьох) робочих днів з дня настання ДТП, зобов’язаний письмово надати страховику, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності, повідомлення про ДТП встановленого зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Документи, які має подати винуватець до своєї СК:
- Повідомлення про ДТП;
- Копію посвідчення водія (за наявності);
- Копію свідоцтва про реєстрацію ТЗ;
- Копію схеми ДТП, складену інспектором поліції;
- Копію протоколу про адміністративне правопорушення, складений інспектором поліції.
- Фотознімки з місця ДТП (за наявності)
Копії документів засвідчуються підписом заявника.
2. Що робити ПОТЕРПІЛОМУ (особа, яка має право на відшкодування шкоди після ДТП)?
До якої страховой звертатися?
Для отримання страхового відшкодування потерпілий (або інша особа, яка має право на страхове відшкодування) впродовж одного року (якщо шкода заподіяна майну потерпілого), і трьох років (якщо шкода заподіяна здоров’ю або життю потерпілого), з моменту настання ДТП подає до СК винуватця заяву про страхове відшкодування встановленого зразка. Документи, які має подати потерпілий до СК винуватця:
- Копія паспорту громадянина;
- Копія документу, що посвідчує право заявника на отримання страхового відшкодування (довіреність, договір оренди, свідоцтво про право на спадщину), у разі якщо заявник не є потерпілим або його законним представником;
- Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера платника податку;
- Копія свідоцтва про реєстрацію ТЗ;
- Копія посвідчення водія;
- Копія схеми ДТП;
- Копія постанови суду про притягнення винуватця до адміністративної відповідальності (завірена судом);
- Фото з місця ДТП (за наявності);
- Копія висновку експерта про розмір завданої шкоди (у разі якщо такий висновок проводився на замовлення потерпілого);
- Довідка про банківські реквізити заявника;
- Копія свідоцтва про смерть потерпілого — у разі вимоги заявника про відшкодування шкоди, пов’язаної із смертю потерпілого;
- Копії документів, що підтверджують витрати на поховання потерпілого, — у разі вимоги заявника про відшкодування витрат на поховання потерпілого;
- Копії документів, що підтверджують перебування на утриманні потерпілого, його доходи за попередній (до настання дорожньо-транспортної пригоди) календарний рік, розміри пенсій, надані утриманцям внаслідок втрати годувальника, — у разі вимоги заявника про відшкодування шкоди у зв’язку із смертю годувальника;
Копії документів засвідчуються підписом заявника, окрім постанови суду, остання засвідчується судом. Законом України «Про ОСЦПВ» не передбачено обов’язку потерпілого направляти в свою СК повідомлення про ДТП протягом трьох робочих днів. Однак (!!!) МИ РЕКОМЕНДУЄМО витратити певний час, заповнити повідомлення про ДТП відповідного зразка та разом з документами, що вказані вище в пункті 1 направити його в свою СК, оскільки по-перше, не завжди на місці ДТП працівники поліції приходять до висновку хто ж учасників ДТП є винуватцем, а по-друге, у разі якщо під час розгляду справи про адміністративне правопорушення буде проведена експертиза за висновком якої статуси учасників ДТП можуть змінитися, пропущення 3-денного строку є підставою для регресного позову. Вказаний строк НЕ ПОНОВЛЮЄТЬСЯ!!! СК протягом 15 днів, за наявності усіх необхідних документів, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов’язана прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його. Якщо страхова компанія прострочила строк 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування (регламентної виплати) з вини страховика особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє протягом періоду, за який нараховується пеня.
Будьте уважні!!! У разі виникнення питань консультуйсь не тільки з представниками страхових компаній, бо, нажаль, вони не завжди надають інформацію, що відповідає дійсності та Закону України «Про ОСЦПВ».
У будь-якому разі краще вчасно звернутися за юридичною консультацією та кваліфікованою допомогою ніж не отримати страхове відшкодування, або бути визнаним винним в ДТП та на додачу отримати ще й регресний позов від страхової.
ОТРИМАТИ КОНСУЛЬТАЦІЮ адвоката по ДТП можна за телефоном 068-203-23-23.