Покарання за статтею 286 Кримінального кодексу — за скоєння ДТП із постраждалими багато в чому залежить від тяжкості наслідків, що настали, та обставин ДТП. Можливість призначення умовного покарання або реального строку відбування покарання у вигляді позбавлення волі на певний строк залежить від:
— чи отримав потерпілий середні тілесні ушкодження (ч. 1 ст. 286)
— або тяжкі тілесні ушкодження, чи наступила смерть (ч. 2 ст. 286);
— від обставини ДТП — чи було грубе порушення вимог ПДР водієм — перевищення швидкості, наїзд на потерпілого на пішохідному переході, яка була видимість (темний час, дощ, туман, наявність освітлення), чи був проїзд перехрестя на червоне світло світлофору, чи було перевищення швидкості.
Тому суд, враховуючи тяжкість наслідків після ДТП, особу винного водія та інші важливі обставини справи, може дійти висновку про можливість виправлення засудженого без відбування покарання — умовно, та суд може прийняти рішення про звільнення особи по ст. 286 КК від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України.
Ось приклад вироку за ч. 2 ст. 286 КК – ДТП – наїзд на пішохода зі смертельним наслідком – за участю адвоката Черних І.О. суд м. Харкова призначив покарання умовно без позбавлення водія прав керувати автомобілем.
Публикация на русском языке «Как получить условный срок по 286 ч. 2 — за ДТП с пострадавшими (смерть участника ДТП)»
Можна виділити наступні важливі обставини, що впливають на покарання водія, винного у ДТП — стаття 286 КК, в тому числі на можливість застосування судом звільнення водія від покарання із умовним строком — ст. 75 КК України:
— ступінь тяжкості тілесних ушкоджень та наявність негативних наслідків для здоров’я потерпілого (тяжкі тілесні ушкодження, інвалідність, втрата працездатності, смерть);
— кількість постраждалих — одна особа, двоє, чи більше;
— від позиції винної особи -визнає або не визнає свою провину у скоєнні ДТП;
— від позиції потерпілого (родичів загиблого) по справі — потерпілий може висловитися щодо бажаного покарання для винуватця ДТП — щоб покарання було реальним та пов’язаним із позбавленням волі, чи щоб призначили мінімальне покарання условно із застосуванням ст. 75 КК України (із іспитовим строком);
— чи було відшкодовано матеріальну та моральну шкоду потерпілому — це одна з досить суттєвих обставин по справі, а також чи заявлений по справі цивільний позов, та чи особа добровільно відшкодувала заподіяну шкоду відразу після ДТП, чи вже після того, як справа була передана до суду;
— чи був водій або потерпілий у стані сп’яніння алкогольного чи іншого виду сп’яніння;
— який стан здоров’я винної особи, чи потребує лікування, якщо так, то якого саме, чи перебуває на обліку у психонервологічному диспансері, чи у наркологічному диспансері;
— чи знаходяться на утриманні у винної особи неповнолітні діти, або непрацездатні батьки, інші особи;
— інші дані, що характеризують винну особу — характеристики із місця роботи, характеристики із місця проживання, наявність постійного місця роботи, наявність інвалідності, чи притягався раніше до кримінальної чи адміністративної відповідальності, інші суттєві обставини;
— чи була надана перша допомога потерпілому відразу після ДТП;
— та від багатьох інших обставин.
Всі ці обставини обставини необхідно підтверджувати належними доказами — адвокат по ДТП у Києві, Харкові, може допомогти зібрати необхідні довідки з відповідних установ (характеристики із місця навчання чи місця мешкання, відомості про стан здоров’я із лікарні, про трудовий стаж, тощо) та інші докази на користь водія (висновки експертиз, розписки). Адвокат витребує необхідні документи на підтвердження певного статусу водія — інвалідність, багатодітна сімʼя, розмір доходу, наявність батьків на утриманні.
Суд може взяти до уваги ці докази, лише якщо вони є відносними та допустимими, витребувані та долучені до справи до порядку, встановленого КПК.
Адвокат по ДТП допоможе зібрати та долучити необхідні документи до матеріалів справи, щоб суд мав можливість застосувати до винного водія за статтею 286 КК покарання умовно.
Відповідно до Кримінального Кодексу України — покарання за ДТП із постраждалими — ст. 286 КК України (2024 рік) залежить від наслідків:
ч. 1 ст. 286 КК України — можливе покарання за скоєння ДТП із постраждалими із середньою тяжкістю тілесних ушкоджень — штраф від 51 000 грн., або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.
ч. 2. ст. 286 КК України Покарання за скоєння ДТП із постраждалим із тяжкими тілесними ушкодженнями, або якщо наступила смерть — караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.
ВАЖЛИВО!
За ч. 1 ст. 286 КК України суд, при наявності адвоката та грамотно побудованої позиції, в більшості випадків призначає покарання у вигляді штрафу. Інколи за ДТП може бути покарання у вигляді обмеження волі на строк до трьох років але умовно, тобто суд водночас звільняє обвинуваченого від відбування покарання з випробуванням на підставі ст. 75 КК України – із встановленням випробувального терміну. У разі якщо засуджений протягом випробувального терміну (від однієї до трьох років) не вчинить нового злочину і виконає покладені нею обов’язки він звільняється від відбування покарання.
За ч. 2 ст. 286 КК України суд має призначити покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років. Суд також може застосувати звільнення від відбування покарання на підставі ст. 75 КК України — тобто призначити покарання умовно, без реального відбування у виправній колонії.
Тут мають значення конкретні обставини скоєння ДТП, наявність пом’якшуючих обставин, ступінь вини водія тощо. Всі обставини, які свідчать на користь водія — наявність хвороб, наявність на утриманні інших осіб, відшкодування шкоди — мають бути підтверджені належними та допустимими доказами, які мають бути долучені до справи у порядку, передбаченому КПК.
В разі ДТП, краще відразу звернутися до адвоката по ДТП за консультацією, адвокат по ДТП допоможе мінімізувати можливі негативні наслідки після ДТП, та мінімізувати можливе покарання — щоб у суду була можливість призначити покарання за ст. 286 КК умовно із іспитовим строком.
Зв’язатися із адвокатом по ДТП можна тут.