Вже неодноразово піднімалась тема придбання транспортного засобу (далі — ТЗ) за довіреністю, ризики та наслідки такого придбання, однак, знаходяться особи, які ризикують придбавати ТЗ не переофомлюючи його на себе.
Оскільки вказана тема не втрачає актуальність, розглянемо, з чим можна зіткнутися придбавши автомобіль за довіреністю.
Громадянка Л. вирішила придбати автомобіль, знайшла ТЗ, оглянула його, ціна чудова і все начеб то влаштувало її. Власник автомобіля не наполягав на тому, щоб ТЗ був негайно перереєстрований на Громадянку Л., тому видав генеральну довіреність на ім’я останньої на право керування та розпорядження автомобілем.
Грошові кошти за автомобіль було передано власнику автомобіля, однак Громадянка Л. не взяла з власника навіть розписку, яка б підтверджувала факт отримання власником ТЗ коштів за авто.
Через деякий час Громадянка Л. витратила кошти на встановлення на автомобіль газобалонного обладнання та звернулась до компетентних органів для реєстрації автомобіля на себе та внесення до свідоцтва по реєстрацію ТЗ інформації про «встановлення газу».
В сервісному центрі МВС Громадянці Л. відмовили внести зміни до свідоцтва по реєстрацію ТЗ та відмовили зареєструвати ТЗ на її ім’я та повідомили, що автомобіль, яким вона користується знаходиться у розшуку та на нього накладений арешт.
На сьогоднішній день є багато відкритих реєстрів за допомогою яких можна знайти досить багато цікавої інформації.
Тож працівники нашої компанії «АвтоАдвокат Черних та партнери» у м. Харкові дізналися, що власник автомобіля (особа, що видала довіреність) у м. Харкові взяв кредит в одному з українських банків, не виконав взяті на себе зобов’язання, у зв’язку з чим виникла заборгованість за кредитним договором. Банк звернувся до суду і рішенням суду з власника автомобіля були стягнені грошові кошти за кредитним договором. В подальшому банк отримав виконавчий лист та передав його на примусове виконання до державної виконавчої служби. Державний виконавець відкрив виконавче провадження і виніс постанову про розшук та арешт майна боржника.
Ці всі події відбулися задовго до того як власник видав довіреність на Громадянку Л., тож з впевненістю можна сказати, що власнику ТЗ було відомо і про кредит і про рішення суду. Стає зрозумілим, чому власник авто сам запропонував видати довіреність, а не відразу переоформити авто на Громадянку Л., а остання допустила грубої помилки передавши грошові кошти власнику та не взявши з нього відповідної розписки. Тобто Громадянка Л. ніяким чином не може підтвердити ні факт передавачі власнику ТЗ грошовий коштів та їх розмір, а тому вона не має можливості навіть звернутися до суду з позовом про стягнення грошових кошті, які були передані в рахунок оплати за придбане автомобіль.
Ще раз повторюємо: оформлення «генеральної» довіреності на управління та розпорядження ТЗ – це НЕ договір купівлі-продажу автомобіля, це зовсім РІЗНІ правочини з різними правовими наслідками!
Головні відмінності виданої «генеральної» довіреності від договору купівлі-продажу полягають у наступному.
1) при укладенні договору купівлі продажу право власності переходить до покупця автомобіля в момент реєстрації цього договору, а при видачі довіреності власник авто залишається той самий, довіреність лише ДАЄ ПРАВО у майбутньому перереєструвати автомобіль на іншу особу шляхом укладення договору купівлі-продажу чи дарування, при цьому це «майбутнє» може і не наступити, тобто, можуть виникнути обставини, що унеможливлять переоформити цей автомобіль на будь-яку іншу особу;
2) законом передбачено, що власник автомобіля в будь-який момент самостійно (!!!), тобто навіть без згоди особи, на яку видана довіреність, може відкликати довіреність і сам написати до поліції заяву про розшук свого майна, та в цьому випадку є всі правові підстави для повернення цього автомобіля власнику за технічним паспортом;
3) При настанні ДТП, та у випадку залишення водієм автомобіля ДТП місця ДТП, перші питання щодо цього ДТП будуть до власника автомобіля. Також право на відшкодування шкоди, наприклад при ДТП, має саме власник майна, тобто той, хто зазначений в тех паспорті, або таке право на відшкодування шкоди має бути зазначено у довіреності;
4) у разі смерті власника автомобіля довіреність втрачає свою силу автоматично, та право у спадкоємців померлого виникає право на спадкування цього автомобіля;
На принципові відмінності договору купівлі продажу автомобіля від видачі довіреності неодноразово звертав увагу Верховний суд.
Так, 22 січня 2019 року Верховний суд розглянув справу №145/145/17 (провадження №61-10089св18) та виніс постанову в якій зазначив наступне:
До принципово важливих складових цієї процедури відносяться зміст та форма договору, спосіб, місце укладення.
Довіреність свідчить про наявність між особою, яка її видала, та особою, якій її видано, правовідносин, які є представницькими відносинами.
Договір купівлі-продажу — це угода, за якою продавець (одна сторона) зобов’язується передати майно у власність покупцеві (другій стороні), а покупець зобов’язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму (стаття 655 ЦК України).
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави для висновку про те, що видача довіреності на володіння, користування та розпорядження транспортним засобом без належного укладення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу не вважається укладеним відповідно до закону договором та не є підставою для набуття права власності на транспортний засіб особою, яка цю довіреність отримала.
Викладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, наведеним у постанові від 16 грудня 2015 року у справі N 6-688цс15.
Посилання на відповідні судові рішення:
http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/54688985
http://reyestr.court.gov.ua/Review/79314336
Що робити, якщо вже автомобіль куплено за генеральною довіреністю?
Для того, що скористатися виданою довіреністю та переоформити автомобіль можна зробити наступне:
- Невідкладно звернутися до Сервісного центру МВС та переоформити автомобіль за допомогою довіреності на себе чи на іншу особу;
- Якщо вже є арешт чи розшук автомобіля, то необхідно домовитися з власником автомобіля про виконання ним рішення суду (чи погашення штрафу за адміністративне правопорушення);
- Домовлятися з стягувачам щодо ініціювання скасування арешту, та переоформлення автомобіля на себе чи іншу особу;
- Виконати рішення суду, сплатити борг чи штраф замість власника автомобіля, скасувати арешт, та переоформити автомобіль на себе.
Ще один варіант: за наявності розписки можна повернути ТЗ власнику та звернутися до суду з позовом про стягнення грошових коштів за розпискою, однак навіть отримавши рішення суду, невідомо коли саме власник авто його виконає.
Тож перспектива «купівлі авто по довіреності» не дуже радісна. Потрібно завчасно зважувати всі ЗА та ПРОТИ, перевіряти як сам автомобіль так і його власника.
Наведений вище перелік проблем, які можна отримати разом з довіреністю нажаль не є вичерпним.
Також хочеться звернути Вашу увагу на постанову Верховного суду від 07 березня 2018 року по справі №536/378/15-ц (провадження №61-772св18).
За змістом довіреності від 27 серпня 2013 року ОСОБА_4 уповноважив ОСОБА_6 та ОСОБА_7 управляти та розпоряджатись (продавати, передавати в оренду, позичку) належним йому автомобілем Fiat Doblo, 2001 року випуску, № кузова НОМЕР_2, за ціною та на умовах за власним розсудом, в тому числі, одержувати належні йому гроші.
На підставі цієї довіреності 6 березня 2014 року ОСОБА_6 зняв з обліку зазначений автомобіль з метою подальшої його реалізації та 7 березня 2014 року вказаний транспортний засіб було перереєстровано на нового власника — ОСОБА_5.
Відповідно до довідки-рахунку вартість автомобіля склала 70 тис. грн.
Таким чином, отримання ОСОБА_6 грошових коштів за укладеним правочином обумовило виникнення у нього обов’язку передати довірителеві все одержане у зв’язку з виконанням доручення.
Зважаючи на те, що ОСОБА_6 обов’язку щодо повернення належних позивачу (власнику ТЗ, що видав довіреність) коштів не виконав Касаційний цивільний суд скасував рішення першої та другої інстанції та задовольнив позов у повному обсязі.
Посилання на відповідне судове рішення: http://reyestr.court.gov.ua/Review/72819449
Як говорить прадавня народна мудрість: «Сім раз відмір, а один раз відріж!»
Якщо у Вас виникли питання з приводу купівлі автомобіля звертайтеся до юридичної компанії «АвтоАдвокат Черних та партнери» наші адвокати домоможуть Вам у вирішенні Ваших питань!